Projekt „Masz Pasję – ZWYCIĘŻASZ!” został zainicjonowany w styczniu 2018 i jest realizowany w 2018 roku przez grupę wolontariuszy i członków Stowarzyszenia

Cele projektu:

- promowanie wśród dzieci i młodzieży idei integracji społecznej osób zdrowych i niepełnosprawnych;

- motywowanie do aktywnego i twórczego funkcjonowania we współczesnym świecie;

- uwrażliwienie dzieci i młodzieży na dbanie o własne bezpieczeństwo i zdrowie;

- inspirowanie i wspieranie pasji sportowych wśród dzieci i młodzieży.

 

Projekt polegał na organizacji spotkań edukacyjno-motywacyjnych z dziećmi i młodzieżą. Program spotkań zawierał trzy podstawowe elementy:

- Spotkanie dyskusyjne z p. Mirosławem Chudym.

- Prelekcję na temat „ Tolerancja. Pasja. Marzenia.”

- Mini-turniej „Szermierka na wesoło”.

W przedszkolach i dla najmłodszych dzieci szkół podstawowych był wprowadzany czwarty element związany z akcją „Cała Polska czyta dzieciom”.

 

Sylwetki grupy inicjatywnej:

Swietłana Brudz – pomysłodawczyni powstania stowarzyszenia, aktywny członek, który od 10 lat pracuje społecznie na rzecz gminy Pniewy, powiatu szamotulskiego i całego województwa pomagając mieszkańcom, a przede wszystkim dzieciom i młodzieży, realizować swoje marzenia i rozwijać pasje.

Jest nauczycielem z 20-letnim stażem pracy, autorką wielu publikacji i projektów z zakresu edukacji i pomocy społecznej. Posiada 10-letnie doświadczenie przy realizacji zadań publicznych zlecanych przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Senat RP, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, organizacje samorządu terytorialnego (gmina, powiat, miasto).

Jest autorką i realizatorka projektu, który otrzymał II miejsce i nagrodę w szóstej edycji konkursu Ministerstwa Edukacji Narodowej "Otwarta szkoła" jako innowacja i przykład dobrych praktyk współdziałania placówki oświatowej z organizacją pozarządową.

Jest również autorką projektu „Masz Pasję - ZWYCIĘŻASZ”, osobą która pozyskuję funduszy, opiekuje się placówkami, które dołączyły do projektu, pozyskuje wolontariuszy, jak również bierze bezpośredni udział w spotkaniach motywacyjno-edukacyjnych.

Alina Odważna – opiekun merytoryczny projektu, osoba czynnie zaangażowana w projekt „Masz Pasję – ZWYCIĘŻASZ!”. Opracowanie programu spotkań dla poszczególnych grup dzieci i młodzieży, opieka nad osobą niepełnosprawną podczas spotkań oraz podczas, czasami dość odległych, wyjazdów – to jej zasługa i ogromny wkład w realizację projektu.

Jest dyplomowanym nauczycielem wychowania przedszkolnego z 26-letnim stażem.

Ma wieloletnie doświadczenie logopedyczne. Jest autorka programu „Program wspierania mowy dzieci w młodszym wieku przedszkolnym”, współautorka innowacji pedagogicznej „ Bawmy się wspólnie” dotyczącej osób z niepełnosprawnościami, posiada certyfikat programu profilaktycznego pt. „Przyjaciele Zippiego” promującego rozwój emocjonalno-społeczny dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, realizatorką innowacji pedagogicznych: „Przestrzeń otwarta”, „Razem z mamą, razem z tatą”, „Mój pluszowy przyjaciel” itp. Przez 7 lat pełniła funkcję Społecznego Kuratora Sądowego. Jako nauczyciel otrzymała nagrodę Prezydenta Miasta Poznania II stopnia za wyróżniające osiągnięcia w pracy dydaktycznej, wychowawczej, opiekuńczej i organizacyjnej.

 Mirosław Chudy – kluczowa osoba realizowanego projektu. To dzięki jego aktywności społecznej, pasji, chęci pomagania ludziom projekt osiągnął tak wielki rozmach w województwie wielkopolskim, wyszedł po za jego granicy i z każdym dniem zdobywa uznanie wśród placówek edukacyjnych i rodziców w różnych miejscowościach naszego kraju.

Pan Mirosław jest osobą niepełnosprawną aktywnie działającą na rzecz społeczeństwa w powiecie wrzesińskim i województwie wielkopolskim. Były członek kadry narodowej w Sportach Obronnych, członek kadry narodowej szermierzy na wózkach, radny miasta Wrześni. Posiada niesamowity autorytet charyzmatyczny.

W listopadzie bieżącego roku Pan Mirosław dostał wyróżnienie od Ministra Pracy i Polityki Społecznej za osiągnięcia w dziedzinie pomocy społecznej, w tym za prowadzenie zajęć z dziećmi i młodzieżą i przybliżaniu codzienności osób niepełnosprawnych, pomoc w likwidacji barier architektonicznych, zaangażowanie w życie społeczności lokalnej i liczne działania społeczne na rzecz dzieci i osób niepełnosprawnych.

 

Rezultaty projektu „Masz Pasję – ZWYCIĘŻASZ!”

Od kwietnia bieżącego roku grupa inicjatywna zrealizowała w 25 –tu placówkach 35 spotkań edukacyjno-motywacyjnych, co trzykrotnie przekroczyło liczbę spotkań zaplanowaną w projekcie. W spotkaniach edukacyjno-motywacyjnych wzięło udział około 1800 dzieci i młodzieży z całego kraju, w tym około 1600 dzieci z województwa wielkopolskiego.

Pokonano ponad 3 tysiąca kilometrów, aby dotrzeć na zaproszenia kolejnych szkół, ośrodków wychowawczych, ośrodków kolonijnych, klubów sportowych.

 Stowarzyszeniu udało się pozyskać fundusze z Urzędu Wojewódzkiego tylko na realizację 12 spotkań, pozostałe 23 spotkania odbyły się tylko dzięki zaangażowaniu społecznemu i pracy wolontariackiej ww. osób, wolontariuszy, którzy zaangażowali się w organizacje poszczególnych spotkań, rodzinie i przyjaciołom p. Mirka.

 Na stronie informacyjnej projektu (www.facebook.com/maszpasje) są umieszczone zdjęcia dot. realizacji projektu, informacje, opinię i udostępniane artykuły i komentarzy uczestników, w statystykach (za okres 5 miesięcy) otrzymała ponad 800 polubień.

Poniżej przedstawiamy kilka opinii o działaniach naszych wolontariuszy w danym projekcie oraz kilka zdjęć.

Pani Janina (Złotniki): Program PASJA że wszech miar pożyteczny. Wymaga poparcia i kontynuacji. Popieram..

Pan Piotr(Poznań): Bardzo fajna i potrzebna inicjatywa. Dzięki niej dzieci mogą zobaczyć, że warto rozwijać zainteresowania i poszukiwać pasji, która może im towarzyszyć do końca życia. To pasja pozwala nam rano wstać, czasem mimo trudności czy ograniczeń. Oby więcej takich spotkań.

Przedszkole „Polne Kwiatki” (Wzreśnia): Dzisiaj naszym gościem był p. Mirek Chudy były sportowiec. Zawitał do nas z programem edukacyjno-motywacyjnym, którego tematem była tolerancja, pasja, spełnianie marzeń oraz radzenie sobie w trudnych sytuacjach życiowych Nie obyło się też bez szermierki na wesoło i pojedynku dzieci oraz nauczycieli . Dziękujemy!

Mama Miłosza (Warszawa): W zeszłym tygodniu Miłosz miał w przedszkolu spotkanie z wyjątkową osobą - Panem Mirkiem Chudym - reprezentantem kadry narodowej w szermierce na wózkach. Miłosz był pod ogromnym wrażeniem osoby Pana Mirka! Nawet wziął udział w walce a Pan Mirek, po zwycięskim "turnieju" Miłosza podarował mu jeden ze swoich medali! Miłek był przeszczęśliwy! To spotkanie Miłosz na pewno zapamięta na długo - my również - bo takie emocje, jakie widzieliśmy w Miłoszu, to jak mówił o tym spotkaniu i ta radość po zdobyciu "pierwszego medalu w życiu" (cytuję Miłosza) to po prostu bezcenne....AŻ takie radości nie zdarzają się zbyt często :) Dziękujemy Panie Mirku !!!!!

Ps. I co najcudowniejsze.... Po ostatniej operacji Miłosz nie "wrócił" do stanu poprzedniego i jeszcze nie chodzi samodzielnie... Jedynie przy pomocy balkonika, co wcale nie jest dla niego łatwe. A po spotkaniu Miłosz zrobił kilka kroków sam!!!! - pierwsze samodzielne kroki (bez kul ani balkonika) od 23 maja ???? I to jest największy dowód na to jak to spotkanie wpłynęło na naszego Bohatera!

 

Rok dobiegł końca, a projekt rozwinął skrzydła - DO ZOBACZENIA w NOWYM 2019 ROKU ;) 

Projekt MASZ PASJĘ - Zwyciężasz został doceniony przez Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu 
W wyniku otwartego konkursu ofert w ramach programu Wojewody Wielkopolskiego w obszarze wsparcia osób z niepełnosprawnościami dostaliśmy dofinansowanie!  
Przed nami 12 kolejnych spotkań z dziećmi i młodzieżą, które poprowadzi niezastąpiony Pan Mirek Chudy oraz... a kto jeszcze - śledźcie w następnych relacjach na stronie projektu  MASZ PASJĘ - Zwyciężasz

Jak spędzić słoneczne sobotnie popołudnie? Oczywiście najlepiej w rodzinnym gronie i na świeżym powietrzu. Okazją do tego był VI już Piknik Rodzinny zorganizowany przez Radę Rodziców urszulańskiej szkoły i Stowarzyszenie Krzewienia Pedagogicznej i Duchowej Myśli św. Urszuli.

Pod tym hasłem odbył się IV Bieg św. Urszuli. Uczestnicy biegu, już tradycyjnie, spotkali się w drugi dzień Świąt Wielkanocnych w Centrum Edukacji Przyrodniczej Dąbrowa  k. Pniew. Minione spotkanie pokazało, że Bieg św. Urszuli cieszy się coraz większą popularnością nie tylko wśród miłośników tej dyscypliny sportowej. Spora grupa tegorocznych uczestników biegu wzięła w nim udział, mimo iż nie udało im się wcześniej zarejestrować. Ci, którzy zdecydowali się stanąć na starcie w ostatniej niemal chwili, nie ukrywali, że do wyjścia z domu zachęciła ich słoneczna pogoda. Startujący w zawodach przybyli do Dąbrowy razem ze swoimi rodzinami. Wszak była to wspaniała okazja spędzenia świątecznego popołudnia na świeżym powietrzu oraz spotkania się ze znajomymi. 

W słowniku synonimów języka polskiego dla słowa "galimatias" znajduje się 150 synonimów. Synonimy te są podzielone na 8 grup znaczeniowych, m. in. w kontekście bałaganienia, zamieszek, nieładu, nieporządku, zamętu i zamieszania…

W naszej działalności spotykamy na swojej drodze różnych ludzi, którzy zajmują się rzeczami aż dech zapierającymi. A oprócz tego posiadają wewnątrz siebie kosmiczną ilość odwagi. Ale po kolei…

Stowarzyszenie SMUL oraz Fundacja Dzieci Tańca rozpoczęły realizację zadania publicznego na rzecz integracji międzypokoleniowej pt. "PASJE BEZ GRANIC". Zadanie jest współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Zadaniejest realizowane w formie warsztatów, w których wezmą udział mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej Ugory w Poznaniu, uczniowie szkół poznańskich, przedszkolaki i ich dziadkowie, jak również rodzice. Zajęcia artystyczne, plastyczne, taneczne - po prostu "Pasje bez granic" - potrwają do 30.11.2017.

Zaczynamy od warsztatów w DPS Ugory - 28.08.2017 odbyły się pierwsze zajęcia. Mieszkańcom DPS serdecznie dziękujemy za liczny udział i za zainteresowanie warsztatami, a uczennicom Gabrysi i Alicji z I Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum Dwujęzycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu oraz uczennicy Alicji z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Suchym Lesie za pomoc, zaangażowanie i współpracę przy realizacji zajęć. Natomiast dyrekcji, pracownikom i wolontariuszom DPS serdecznie dziękujemy za wsparcie i współorganizację warsztatów.  

  

 

REGULAMIN i ZAPISY na stronie biegu:

 

 

Bieg Św. Urszuli

Piszę ten tekst jako „weteran” warsztatów gospel organizowanych przez poznański/sucholeski chór Gospel Joy. Już od 10 lat obserwuję ten fenomen. Obserwuję, bo nie mogę wspierać głosem. Ale pilnie na widowni powtarzam za uczestnikami wszystkie teksty, po cichutku sobie podśpiewując.

Strona 1 z 6