Muzyczne rozpoczęcie Jubileuszu Szkoły

Szare, rozsypujące się „pudło”. Trochę napoczęte przez korniki, kolejne roczniki urszulańskich uczniów też go nie oszczędzały. W ostatnich latach służył częściej jako element dekoracyjny lub za rekwizyt – sam go wykorzystywałem przy organizacji koncertów. Jeszcze kilka lat temu wydawał dźwięki mogące uchodzić za muzykę, ale ostatnio był już tylko przesuwany z kąta w kąt.

Jeszcze niedawno taki żywot pędził urszulański fortepian. Ale w niedzielę wrześniową znów błysnął dawną klasą, prezentując zawsze modną nieskazitelną czerń obudowy, klasyczny blask złotego wnętrza i biel klawiszy. A była po temu wielka okazja – inauguracja obchodów 25-lecia wznowienia działalności Szkoły Sióstr Urszulanek w Pniewach.

Jak na fortepian przystało – prezentacja nowego image’u odbyła się w trakcie koncertu. Piękne mundury, błyszczące instrumenty, charyzmatyczny dyrygent, niesamowity poziom wykonania utworów przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą z Tarnowa Podgórnego – to idealne warunki, żeby zaprezentować się w pełnej, odnowionej krasie. Siostra Krzysztofa Zakrzewska i Anna Szulc zabrały nas w muzyczną podróż po Europie Julii Ledóchowskiej – matki Urszuli.

Aula w Domu Matki założycielki była wypełniona po brzegi. Widzowie gorąco oklaskiwali prezentowane utwory, a szczególnie podobała się muzyczna ilustracja pobytu matki Urszuli w Petersburgu (bis, bis, bis!!!). I nasz fortepian miał swój udział w tym koncercie – uczennica II klasy gimnazjum Kasia Maćkowiak przypomniała słuchaczom, jak brzmi dźwięk instrumentu, którego historia sięga XIX wieku. Koncert jubileuszowy został zorganizowany przez Szkołę w ramach wspólnego projektu naszego Stowarzyszenia SMUL oraz Stowarzyszenia Kold.

MB