Warsztaty Gospel okiem widza Wyróżniony

Piszę ten tekst jako „weteran” warsztatów gospel organizowanych przez poznański/sucholeski chór Gospel Joy. Już od 10 lat obserwuję ten fenomen. Obserwuję, bo nie mogę wspierać głosem. Ale pilnie na widowni powtarzam za uczestnikami wszystkie teksty, po cichutku sobie podśpiewując.

Po raz 14 odbyły się w Poznaniu warsztaty muzyki gospel. Komu się wydaje, że śpiewanie to tylko sama przyjemność, choć raz powinien wziąć w nich udział. To ciężka praca – dla strun głosowych przede wszystkim. A te kilkanaście godzin prób, w większości na stojąco, wymaga od uczestników posiadania niezłej kondycji fizycznej. Te forsowne ćwiczenia z kapitalnymi dyrygentami (w 2016 roku w tej roli wystąpili: jak zawsze - Agnieszka Górska-Tomaszewska oraz goście specjalni pastor Dave Daniel i Karen Burke) pozwoliły uczestnikom na opanowanie w szalenie krótkim czasie aż 10 utworów, w większości po angielsku, które zostały zaprezentowanie szerokiej widowni na koncercie finałowym. Sam koncert finałowy rozpoczął się od występów dzieci, które również miały swoje warsztaty, niezależne od dorosłych. Ponad setka małych chórzystów brawurowo wykonała aż 6 utworów, w tym najbardziej znane z utworów gospel „Amen” czy „Święty jest”. To był niezapomniany widok 5 – 7 latków, którzy co chwilę z wielkim przejęciem zerkali w warsztatowe śpiewniki, choć większość z nich nie umie jeszcze czytać.

No a potem na scenę weszło prawie 2 setki chórzystów. Nie na darmo ćwiczyli – te wysiłki przyniosły kolosalny efekt w postaci koncertu finałowego. A kto na nim nie był – niech żałuje i już rezerwuje sobie czas na XV Warsztaty w przyszłym roku.

Ze szkoły Sióstr Urszulanek SJK w warsztatach wzięła udział dzielna klasa II Gimnazjum i uczennica I klasy liceum -  Viktoria Voloshyna pod opieką s. Bogusławy Belok i p. Swietłany Brudz.

Za możliwość uczestniczenia uczniów w tym wydarzeniu należy podziękować rodzicom, dyrekcji szkoły i Stowarzyszeniu Krzewienia Pedagogicznej i Duchowej Myśli św. Urszuli.

MB